INFORMACJE O OPALANIU

 Porady słonecznego eksperta DAX Sun

  • Stosuj wysokie filtry w pierwszych dniach opalania.
  • Unikaj ostrego słońca szczególnie w godzinach 11-15, nawet gdy używasz preparatów ochronnych.
  • Chroń niemowlęta i małe dzieci przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
  • Nakładaj preparaty z filtrami UV około 30 minut przed wyjściem na słońce.
  • Ponawiaj nakładanie preparatu podczas opalania szczególnie po wyjściu z wody lub wytarciu ciała ręcznikiem.
  • Zawsze zakładaj dzieciom nakrycie głowy i odzież chroniącą przed słońcem.
  • Chroń oczy używając okularów przeciwsłonecznych.
  • Uzupełniaj płyny w organizmie podczas opalania.
  • Nie opalaj się stosując leki fotouczulające.
  • Pamiętaj, że żaden preparat z filtrami UV nie zapewnia 100% ochrony.

Na czym polega proces opalania?

Kolor skóry zależy od ukrwienia i grubości naskórka oraz, przede wszystkim, od ilości zawartego w niej barwnika - melaniny. Melanina to naturalny pigment powstający w procesie melanogenezy. Jej wytwarzanie zależy od czynników genetycznych i hormonalnych, ale wpływają na to również bodźce zewnętrzne, przede wszystkim promieniowanie ultrafioletowe. Wytwarzanie melaniny jest procesem obronnym skóry, który zapobiega dalszym zniszczeniom powodowanym przez promieniowanie ultrafioletowe. Melanina pochłania promieniowanie UV A i UV B oraz neutralizuje wolne rodniki. Biosynteza melaniny rozpoczyna się od utlenienia aminokwasu - tyrozyny pod wpływem enzymu - tyrozynazy. Jest to kluczowy etap melanogenezy. Następne kroki to kolejne reakcje enzymatyczne. W ich rezultacie powstają dwie grupy barwników: eumelanina i feomelanina. Melanina ludzka składa się z mieszaniny eumelaniny - brązowoczarnej, ciemnej oraz feomelaniny - czerwonej, jasnej. Zabarwienie skóry jest uwarunkowane genetycznie. Zależy od stosunku ilości eumelaniny do feomelaniny.

Jak się opalać?

Podstawowa rada - nie za długo. Należy też pamiętać, by od maja do września nie wystawiać się na działanie słońca w godzinach jego największej aktywności, czyli od 11:00 do 15:00. Warto wiedzieć, że szkodliwe działanie promieni słonecznych najsilniejsze jest tam, gdzie jego promienie są silnie odbijane od jasnych powierzchni - np. od powierzchni wody, piasku na plaży lub śniegu. Jeśli wybieracie się na urlop w rejony tropikalne, to bierzcie przykład z tubylców i starajcie się przebywać w cieniu. Pamiętajcie o tym, żeby unikać opalania się, gdy bierzecie antybiotyki lub leki hormonalne i inne substancje fotouczulające. Opalając się miejcie zawsze pod ręką wodę mineralną, by często ją popijając zapobiegać odwadnianiu naskórka. Przede wszystkim jednak nie zapominajcie o tym, by ciesząc się słońcem zawsze używać kosmetyków ochronnych z filtrami chroniącymi przed szkodliwym promieniowaniem UV A i UV B.

Korzystny wpływ słońca na nasz organizm

Melanogeneza to naturalny proces obronny organizmu przed szkodliwym promieniowaniem UV A i UV B. Opalanie się wspomaga także tworzenie witaminy D. Witamina ta jest odpowiedzialna za wchłanianie wapnia i fosforu - wpływa to na kształtowanie się kości i zębów. Witamina D działa też korzystnie na system nerwowy i mięśniowy i łagodzi stany zapalne skóry. Wspomaga też komórki szpiku kostnego spełniające funkcje obronne i zapobiega tworzeniu się komórek nowotworowych. Opalając się pobudzamy produkcję serotoniny - neuroprzekaźnika odpowiedzialnego m.in. za zdrowy sen i uczucie przyjemności. Kąpiele słoneczne przyspieszają proces skórnej przemiany materii, nie należy zapominać także o tym, że światło słoneczne ma właściwości dezynfekujące i bakteriobójcze. Najważniejsze jednak dla naszego samopoczucia jest tworzenie się dzięki opalaniu pigmentu skórnego, czyli ładnego brązowego koloru skóry.


 

Szkodliwe działanie słońca

Kilka słów ku przestrodze. Opalanie się, szczególnie bez odpowiedniej ochrony może mieć wiele niekorzystnych następstw. Najgroźniejsze z nich to szereg chorób skóry. Szczególnie niebezpiecznym jej schorzeniem jest czerniak, złośliwy nowotwór. Słońce nadmiernie odwadnia naskórek, długotrwałe opalanie powoduje wysuszenie naskórka i jego nadmierne złuszczanie się. Promienie słoneczne mogą powodować zgrubienie warstwy rogowej naskórka. U niektórych osób intensywne opalanie może skończyć się plamami na skórze wywołanymi przez nieregularne rozmieszczenie pigmentacji. Nie zapominajcie też o tym, że opalanie się bez kosmetyków ochronnych sprawia, że skóra traci elastyczność. Sprzyja to powstawaniu zmarszczek.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU. Zapraszamy do naszych serwisów dla fanów poszczególnych marek Dax Cosmetics.
Instagram DAX SUN